Kiek mums svarbios bitės? O kas nutiktų jei jos visiškai išnyktų?
Jonavos vaikų lopšelio-darželio ,,Bitutė“ komanda 2023 m. sausio-gegužės mėnesiais kvietė tapti pokyčio
dalimi, išsaugant bites ir organizavo bei įgyvendino tarptautinį eTwinning projektą ,,Susidraugauk su
bitėmis taikant skaitmenines technologijas/Become friends with the bees by using digital technology!”.
Projekto tikslas – suvokiant klimato kaitos keliamą grėsmę ir jos padarinius ekosistemai, prisidėti kuriant
tvarų pasaulį, pasitelkiant technologijas naujų idėjų įgyvendinimui.
Projekto kūrime ir įgyvendinime dalyvavo 39 pedagogai ir jų komandos iš 9 skirtingų šalių: Latvijos,
Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Rumunijos, Bulgarijos, Armėnijos, Turkijos, Slovakijos. Įgyvendindami
projektą vaikai kūrė projekto logotipą, rinko informaciją apie bites (jų gyvenimo būdą, socialinę struktūrą, darbą, sąveikas, gamybą ir pan.), programuodami „Bee Bot“ robotą patys kūrė sekas, kilimėlius apie bičių gyvenimo būdą ir pan., susipažino su atgyjančių vaizdų programėle „QuiverVision“, išbandė virtualios ir papildytosios realybės technologijas. Dalinosi savo šalies liaudies dainomis, šokiais, žaidimais ir pan., susijusiais su bitėmis. Skirtingų šalių komandos apsikeitė STEAM iššūkiu ,,Kitu kampu“ – statiškas priemones paversti judančia 3D bite, panaudojant bent 50 % antrinių žaliavų. Vaikai drauge aiškinosi pagrindinius veiksnius, keliančius grėsmę bitėms, ieškojo sprendimo bičių nykimo problemai spręsti. Dalyviai drauge kūrė pačių įgarsintą skaitmeninę knygą apie bites. Projekto įgyvendinimą lydėjo ir palaikė gamtininkas Tomas Pocius. Projekto dalyviams buvo surengtas susitikimas su gamtininku ,,Bičių pamokos“.
Įgyvendintos projekto veiklos skatina susimąstyti apie klimato kaitą ir globalinio atšilimo padarinius bei
ugdo supratimą apie tvarų pasaulį. Džiaugiamės, jog įgyvendintas projektas ir bendradarbiavimas su
partneriais atitiko eTwinning kokybės ženklo sistemos kriterijus ir buvo įvertintas
Nacionaliniu kokybės ženkleliu (NKŽ), taipogi projektui suteiktas Europos kokybės ženklelis. Projektas
bus pristatytas specialioje eTwinning Europos mokyklinio ugdymo platformos vietoje.

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Diana Bazevičienė